V síti

25. března 2013 v 22:10 | Bumblebee |  I'm writing
Další povídka. Tato byla na téma instantní život.
Co na takové téma napadne Vás?

♦♦♦

Povídka: V síti

Většina tvorů se rodí s tím, že je od nich něco očekáváno. Jsou tu úkoly, které musí být splněny, očekávání, která mají být naplněna, vyšší (i nižší) potřeby, které by měly být vykonány. Vlastně, přijde mi to dost nezdvořilé. Místo toho, aby mi po narození bylo řečeno: "Vítejte", byly mi dány jen instrukce: zařadit se do davu a dělat to, co ostatní. Mnozí se proto nechají tím davem vláčet. Nejsem výjimkou. Ani jsem se nestačil pořádně vylíhnout a už na mě byly kladené nároky. Co se týče možnosti volby, téměř nulové. Zvolit si svůj vlastní životní směr by bylo hezké, ale bylo mi řečeno: Nebudeš jiný. Tak tedy, nebudu jiný.
Jako vy jsem živočich, nikoliv však z kmene strunatců, ale z kmene členovců, podkmene šestinohých a z třídy hmyzu. Jméno nemám, na co jména. Máme jen jednotný název: Danaus plexippus. Rodíme se po tisících, po milionech. Všichni stejného vzezření. Máme jasně oranžová křídla s černou síťovanou kresbou, jsme nezaměnitelní. Co se týče praktičnosti našich barev, není k zahození, sdělujeme jimi: "nejsme stravitelní" a to je dobré vědět (jak pro nás, tak pro potencionální gurmány). Díky tomu máme pocit, že jsme chytří a vyzráváme nade všemi. Jsme tak trochu narcistické bytosti, spokojeni se svým vzhledem, neznáme nic jiného, nic krásnějšího. Jsme jednotný, neměnný celek, nejsme jednotlivci. O jednotlivce se nikdo nezajímá. Díky tomu jsem přišel na věc, kterou se snad trochu odlišuju. Smýšlím jinak. No, stačilo by říct, smýšlím. Jsem ten závadný kousek. Ten, který začne samostatně přemýšlet, i když o to nikdo nestojí. Kdyby mohli, poslali by mě na opravu a já bych na tu opravu snad i dobrovolně šel. Moc přemýšlím a nekonám, k čemu mi to smýšlení pak je? Jen mě trápí. Nemůžu se ale vzepřít řádu věcí. Na to jsem malý a slabý.
Jakožto monarcha stěhovavý, je mým hlavním životním údělem překonat dlouhou pouť z Kanady do Mexika a zajistit tak přežití druhu. Zplodit další a další přesné kopie sebe sama. Neměnný koloběh, rutina. Na takové pouti jsem měl dost času přemýšlet. Instinkty mi říkaly, jak se mám nechat unášet větrem a v případě nutnosti korigovat směr sklápěním křídel. Rozhlížel jsem se kolem sebe a sledoval, jak se všude mě mihotají tisíce a tisíce stejných křídel. Pozoroval jsem ten neměnný konstantní celek. Všichni fungujeme naprosto stejně, uvědomil jsem si. Nechci být stejný. Možná je čas se odtrhnout, aspoň na chvíli, napadlo mě. Můžu ale? Zklamu tím všechny? A kdyby, stálo by to za to? Zažít něco pro ostatní nepředstavitelného.. Lákalo mě to čím dál víc. Nevím, co se stalo, jak mě to napadlo, možná selhaly moje instinkty i můj pud sebezáchovy. A tak, v jednu chvíli, když všichni sklopili křídla doleva, já udělal přesný opak. Můj život byl totiž životem ve tmě. Nechal jsem se tou tmou vést cizí rukou, místo toho, abych si šel po svých.
Najednou se v místnosti rozsvítilo světlo. Nečekal jsem to. Dovnitř vešel postarší muž mohutnější postavy v úřednické vestičce a s kulatými brýličkami, ve kterých se odráželo světlo právě rozsvícené lampy. Neviděl jsem ho poprvé. Znám ho už několik dní. Často a dlouze semnou promlouvá. Mluví o životě, o svých útrapách, o ženách, kterým se chce zalíbit, ale ze všeho nejvíc mluví o motýlech, kterými je fascinován.
Když vešel, podíval se na mě z dálky veselým pohledem a pak se ohlédl přes rameno ke dveřím.
"No nestůjte tam, pojďte dál, ne?"
Ve dveřích se objevila ženská postava, kterou jsem, pro změnu, poprvé viděl. Pomalu vešla dovnitř a rozhlédla se. Vypadala překvapeně, jako všechny ženy, co zde byly předtím. Nečekala nejspíš, že muž, který jí v baru pozve k sobě domů na svou "sbírku motýlů", by se takovou opravdu mohl pyšnit.
"No to je.."
"Nádhera, že?" dodal muž nadšeně. Pozorně jsem ho sledoval. Začal se procházet po místnosti a ukazovat ženě své oblíbené kousky a sdělovat podrobnosti o nich. Místnost byla zahlcená motýly v rámečcích, které zakrývaly celé zdi. Ženu, podle jejího výrazu, ten pohled spíše děsil, když viděla tolik mrtvých tvorů na jednom místě. Pozorovala muže a jeho neskrývané nadšení. Měl skoro až šílený úsměv na tváři. Podívala se na hodinky. Nejspíš přemýšlela o tom, jestli je moc brzo na to odejít.
"Jsem tak rád, že sdílíte mé zájmy. Myslel jsem si to hned, jak jsem vás uviděl. Dneska už není moc lidí, co to ocení. No nestůjte tam tak, nestyďte se, pojďte se kouknout zblízka!" chytl ženu, řekl bych docela agresivně za paži a nadšeně jí vlekl od jednoho motýla k druhému.
"No a to nejlepší nakonec..," pronesl dramaticky po úmorně podrobném představení každého motýla v místnosti. Zamířil ke stolu, na kterém se nacházela skleněná dóza, v té jsem byl já. V tu chvíli na ženu jako by zapomněl. Zvedl nádobu na úroveň obličeje a zblízka si mě prohlížel. Párkrát jsem nervózně zatřepal křídly a pohled mu opětoval, nejsem zvyklý na tolik pozornosti.
"Danaus plexippus," pronesl téměř šeptem s fascinovaným pohledem. " Tenhle kousek je pro mě záhadou, víte? Odchytl sem ho před pár dny," potichu mumlal, spíše pro sebe. "Jak je možné, že se takový malý tvor, který je v podstatě naprogramován k tomu, co má dělat.. tak jak je možné, že takový tvor skoro bez mozku, se odpojil od svojí určený migrační trasy? No to je přece neskutečný," otočil se za sebe, nejspíš s očekáváním, že se setká se souhlasným přikyvováním. Jediné co však spatřil, byla prázdná místnost. Otočil se zpátky k dóze a smutně se na mě pousmál.
"Tak jsme tu zbyli sami dva.. No co, půjdeme tě zmrazit, mám tu pro tebe připravený perfektní místo na zdi," usmál se spokojeně, zvedl dózu i semnou a namířil si to ke dveřím.
Celou cestu jsem se rozhlížel po okolí. Všechno jsem hltal očima. I přesto, že jsem tu strávil těch pár dní, stále jsem se nemohl vynadívat. Ta nádhera barev motýlů na zdech. Tisíce barev, rozdíly. Uvědomění, že nejsme všichni stejné kopie, mě zaskočilo, vždyť s tím přesvědčením jsem se narodil, žil jsem s ním. S fascinací jsem sledoval motýly kolem, jejich nehybnost. Jako by tu měli být napořád, skoro jsem jim záviděl. Být tu navěky, odlišovat se.
Najednou se prostředí změnilo. Už jsem nebyl v rozlehlé místnosti s motýlí výzdobou. Byl jsem obklopen bílou barvou a všudy přítomným chladem. Jediné co jsem zaslechl, byl tlumený hlas muže.
"Ty jsi můj největší unikát," řekl s láskou v hlase.
Ucítil jsem, jak mi křídla začala vypovídat službu, jako by mi už nepatřila. Naposledy jsem jimi zatřepal, naposledy pohnul končetinami. I přes všechen chlad, který mnou prostupoval, jsem cítil jakýsi hřejivý pocit. V duchu jsem se pousmál. Tak přece jsem jedinečný.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šaras Šaras | Web | 25. března 2013 v 22:59 | Reagovat

Krásný. (:
I když jsem teda trošku infantilně doufala, že to pan dannaus plexippus přežije. :D

2 bumblebee bumblebee | 26. března 2013 v 20:25 | Reagovat

jojo..když sem to četla před třídou tak v to doufalo víc lidí :))

3 Vendy Vendy | Web | 31. března 2013 v 15:50 | Reagovat

Přes křehké motýlí téma poněkud drsné!
Ale takový je život.
Moc pěkná povídka z pohledu motýlka...

4 bumblebee bumblebee | Web | 2. dubna 2013 v 21:26 | Reagovat

život je takový, pravda pravda :) (nejspíš)
moc děkuji..:)

5 DorothyGed DorothyGed | E-mail | 18. července 2017 v 21:51 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170718

6 FlossieNut FlossieNut | E-mail | 25. července 2017 v 23:34 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170725

7 Avito777Bab Avito777Bab | E-mail | 15. srpna 2017 v 17:43 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

<b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

авито бесплатные объявления томск
авито частные бесплатные объявления
авито область
пакет вещи мальчика авито
авито +в краснодаре со скидкой

8 Hollyjen Hollyjen | E-mail | 30. srpna 2017 v 15:36 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends...

...

9 Dol77larBef Dol77larBef | E-mail | 14. října 2017 v 12:31 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

10 Rubertabits Rubertabits | E-mail | Web | 13. srpna 2018 v 16:52 | Reagovat

Мы платим за лайки! - Выплаты по требованию!

Наш сервис предоставляет настоящие лайки на фотографии заказчиков, которые готовы платить за качество.

Именно для этого мы и набираем удалённых сотрудников, которые будут выполнять работу, то есть ставить лайки и зарабатывать за это деньги.

Чтобы стать нашим удалённым сотрудником и начать ставить лайки, зарабатывая при этом 45 рублей за 1 поставленный лайк,

достаточно просто зарегистрироваться на нашем сервисе. > www.like-surf.tk <

Вывод заработанных средств ежедневно в течении нескольких минут.

11 Online Loans Online Loans | E-mail | Web | 11. října 2018 v 0:34 | Reagovat

bad credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">credit loans guaranteed approval</a> bad credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>faxless payday loans</a>

12 Online Loans Online Loans | E-mail | Web | 18. října 2018 v 14:51 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">bad credit loans direct lenders</a> bad credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>bad credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama