Tim Burton a jeho svět

1. května 2014 v 10:00 | Bumblebee |  I'm writing
Nedávno jsem byla na výstavě: "Tim Burton a jeho svět" a tak sem dávám recenzi, kterou jsem psala do školy. Recenze by si zasloužila ještě nějaké úpravy (už snad ne mnoho), ale jinak byla ve škole přijatá kladně, tak snad to tak bude i tady. Jestli jste o výstavě už zaslechli a nevíte, jestli se na ní podívat, třeba vám i moje recenze napomůže v rozhodování.


Svět filmu a výtvarného umění se propojil v Domě U Kamenného Zvonu

Kurátoři výstavy s názvem Tim Burton a jeho svět nám do 3. srpna tohoto roku nabízí pohled na tradiční, ale i tu méně známou stránku amerického umělce a režiséra Tima Burtona. Nalákat v dnešní době do muzea mladé lidi, ale nejen ty, je nadlidský úkon. Výstava Tima Burtona s tím ale zdaleka nemá problém. Otázkou ale je, jestli to je díky zájmu o umění, nebo jestli jde jen o povedený marketingový tah.
Jde o výstavu putovní, ale přesto je každá specifická. Už jen hlavní vchod na výstavu se v každém městě liší. Ten "pražský", v Domě U Kamenného zvonu, je nepřehlédnutelný a už zdálky bije do očí svými kontrastními bílo-černými pruhy. Před vchodem jsou slyšet tóny hudby Dannyho Elfmana, které vábí návštěvníky dovnitř a člověku se tak těžko odolává, až se pak nakonec nechá zlákat představou, že za vstupem objeví Burtonovu Říši Divů.
První patro výstavy se věnuje známějším dílům umělce. Jsou zde tematické obrazy a skici z filmů Ukradené Vánoce, Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu, nebo Frankenweenie. Ti, kteří tyto filmy zhlédli, mohou porovnávat podobu postav nakreslených na papíře či plátně a podobu těch přenesených na filmové plátno. Mnozí tak mohou dojít k zjištění, že postavy filmové a kreslené se diametrálně odlišují. Složitě animované, ale i hrané filmy ani zdaleka nezachycují jejich pokřivenost a znepokojivou podobu tak, jako obyčejná tužka a papír.
V těchto dílech a náčrtech je možné sledovat stádia vývoje, kterými si postavy prošly, než nabyly své finální podoby. Zaujmout může i různorodost způsobů malby a užití rozdílných materiálů - Tim Burton se nebojí experimentovat nejen s motivy, ale také s materiály. Jsou zde skici malované tuší nebo jen obyčejným uhlem, obrazy malované klasicky temperou na plátno, ale také netradiční obrazy malované bílou temperou na černý samet.
V druhém patře jsou umístěna díla autora, která mají představit fanouškům Tima Burtona tak, jak ho doposud neznají. Tato část je zaměřená na Burtonovu ranou tvorbu ze studentských let, kdy navštěvoval školu California Institute of Arts. Vystavené jsou zde například školní cvičení - studie lidské anatomie. Všestranost práce Tima Burtona je až překvapující. Autor si umí pohrát nejen s asymetricky pokřivenými těly, ale také dokáže přenést na papír symetrickou a detailní podobu člověka. Obrazy v této místnosti demonstrují i skutečnost, že Tim Burton byl ovlivněn některými svými předchůdci. Mnohé z vystavených kreseb v tomto sálu vzdávají hold klasickým karikaturistům a ilustrátorům, jako byli Charles Addams, Don Martin, nebo Edward Gorey.
Škála umělcových inspiračních zdrojů, které jsou v dílech patrné, je nemalá: japonské filmy o příšerách, expresionistické snímky, nebo hororové filmy z produkce Universal Studios. V zadnější místnosti obrazy nabírají hororových prvků, které překvapivě hraničí s humoristickými prvky. Mezi tyto díla patří například obrazy s "karnevalskou" tématikou, kde často hraje hlavní roli poťouchle až znepokojivě se usmívající klaun. Často se na vystavených blocích, ale i plátnech, objevuje známá tvář Jokera z filmu Batman. Burton mu dokonce věnoval jedno velké plátno, kde silnou vrstvou tempery zveličil jeho znepokojivý obličej. Burtonovská směsice komedie s groteskou je přítomná v celé jeho tvorbě a škále projektů počínaje právě Batmanem. I přesto, že jde na první o pohled o jasně kontrastní žánry, Tim Burton mezi nimi jednoduše dociluje rovnováhy.
Mezi kuriozity výstavy, které nadchnou každého, kdo nehledá jen obyčejné obrazy, patří Burtonovy ručně psané dopisy, nebo papíry se skicami, které jsou ledabyle vytržené z bloků a zarámovány - některé bloky jsou zarámované dokonce celé. Také pak náčrty na papírových ubrouscích, na které výtvarník kreslil na svých cestách, v restauracích a kavárnách, jsou úsměvným oživením výstavy a dokazují, že člověk může být kreativní všude. Nebo snad dokazují, že když má člověk jméno, může udělat umělecké dílo úplně ze všeho?
Zadní místnost je naplněna modely postav z Burtonovských filmů, z nichž některé jsou umístěné do skleněných bublin od českých sklářů. Díky bublinám a fantastickým postavičkám v nich, vládne v sálu skoro snová atmosféra a návštěvník může zblízka zkoumat fascinující detaily plastik. Jediným zklamáním je fakt, že do Prahy nedoputovalo tolik skulptur, kolik jich bylo slibováno, a proto se návštěvník musí spokojit s poměrně malým množstvím svých oblíbených filmových postaviček. Obrazy v této místnosti jsou z umělcových cyklů Muž a Žena. Jejich krkolomné provedení, díky kterému občas nejde přesně poznat, na co se to vlastně díváme, působí bizarně a některé z nich překvapivě nabírají až surrealistických prvků.
Pro toho, komu se ještě nechce opouštět fantastický, absurdní svět Tima Burtona, je připravená malá kavárna ve vnitrobloku, nad kterou se krčí Burtonův pokroucený strom v životní velikosti.

Lidem, kteří si potrpí na tradiční výstavy bez výstředností a kudrlinek navíc, by se výstava Tim Burton a jeho svět zrovna zalíbit nemusela. Dala by se na ní zkritizovat přemíra způsobů, kterými si Tim Burton snaží návštěvníky získat - skulptury, obrazy, dopisy, náčrty, audiovizuální prostředky.. Otázkou je, zda je to všechno nutné a jestli by návštěvníky díla zaujala i ve své jednoduchosti. Skutečností ale je, že Tim Burton je umělec různorodý. Je filmový režisér, scenárista, spisovatel - nezabývá se tedy primárně výtvarným uměním. Proto není divu, že užívá všech prvků, kterým se ve světě filmu přiučil. Vždyť už samotné užití hudby na jeho výstavě ukazuje, jak jsou zvukové efekty důležité jak pro výstavu, tak pro samotného výtvarníka. S jednoduchou výstavou Tima Burtona, i přesto, že v jednoduchosti je údajně krása, se určitě nesetkáme. Tim Burton hold není jednoduchý člověk. Přesto je Tim Burton a jeho svět výstava, kterou by si žádný fanoušek jeho filmů určitě neměl nechat ujít. Připraví se jinak o velmi netradiční zážitek, který kazí snad jen fakt, že celou výstavu doprovází málo textů, které by nám autora, nebo konkrétní dílo, více přibližovaly. Tuto skutečnost aspoň lehce umírňuje již zmíněná různorodost výstavy - patří k ní i využití sklepních prostorů, kde se celý den promítají Burtonovy filmy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 2. května 2014 v 18:50 | Reagovat

Myslím, že ta různorodost námětů ve výstavě je dána různorodostí samotného autora. Marketingový tah může také figurovat, ale v podstatě, nebýt těch různých náčrtů, zápisků, nákresů, nebylo by co vystavovat.
Co se klaunů týče, nemám je ráda od doby přečtení románu TO.
No, od shlédnutí seriálu Doctor Who jsem rezervovaná i vůči andělům... :-D

K vlastní recenzi výstavy - je to skvěle napsáno. Při čtení jsem přemýšlela, jak bych sama takové psaní sesumírovala a musím říct, jsi dobrá. Na tohle bych se asi nezmohla. :-)

2 bumblebee bumblebee | Web | 2. května 2014 v 21:45 | Reagovat

Vendy: moc dekuju! Ty jsi na ni byla? Nebo ne ? A chystas se? :)
No je fakt, ze mi chvili trvalo, nez jsem to napsala. Nikdy jsem recenzi na vystavu nepsala. Trochu jsem se bala a musim rict, ze kdybych sem dala prvni verzi, tak by ses urcite od srdce zasmala :)) byla hrozna, ale tahle, prepsana, je uz snad prece jenom o trosku lepsi

3 Vendy Vendy | Web | 5. května 2014 v 10:52 | Reagovat

[2]: Bohužel, nebyla jsem na ní, jen jsem si ji živě představila z tvého povídání (a taky z toho,co z Burtona znám). Do Prahy se nedostanu, ale jestli je to výstava putovní, snad dorazí i do Brna (pokud mě nemine nepovšimnuta, protože nemám moc času sledovat kulturní akce, leda by mě něco praštilo do oka - titulek, plakát a tak... :-D
Myslím že tvá první verze nemusela být vůbec hrozná, jen jiná. Ale to, co jsi dala sem k zveřejnění, je vážně dobré. :-)

4 Mirka Mirka | E-mail | 13. května 2014 v 22:24 | Reagovat

Moc pěkně napsaný a pěkně jsi tu výstavu vystihla :-)

5 Lukáš Lukáš | Web | 13. července 2014 v 10:22 | Reagovat

jo jo pan Burton je skutečně pan Umělec. Znám znám. :-)

6 bumblebee bumblebee | Web | 23. července 2014 v 10:55 | Reagovat

Mirka - děkuji! :)) Tys tam byla?
Lukáš -  Pan Umělec všestranný :-)

7 FlossieNut FlossieNut | E-mail | 25. července 2017 v 16:52 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170725

8 Avia777er Avia777er | E-mail | 16. srpna 2017 v 23:14 | Reagovat

<b>Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы.</b> по МИРУ - 50%| <b>Телеграмм @AviaRussia</b> только этот, другие не используем.

Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем.

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!
________

купить авиабилет со скидкой
купить билеты +на самолет дешево туда
авиа официальный сайт дешевые билеты
авиабилеты дешево s7 airlines7
авиабилеты абакан краснодар дешево s7

9 GeorgeGogue GeorgeGogue | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 17:03 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>правда о млм, самый успешный сетевой бизнес в россии</a>

10 GeorgeGogue GeorgeGogue | E-mail | Web | 21. srpna 2017 v 16:32 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>mlm купить, сетевой маркетинг идея капитализма</a>

11 HaroldVug HaroldVug | E-mail | Web | 22. října 2017 v 13:42 | Reagovat

Write My Essay For Me - EssayErudite.com

Can You <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>Write Essay For Me</a> ? How many times do students worldwide ask this question without finding an answer?
We'd rather not check the official statistics. At the same time, essays appear to be probably among the most popular academic assignments.
Students from various education establishments need to complete them constantly. If you are among those lucky ones, feel free to contact our customer service department and opt for an essay writing help.

<a href="https://essayerudite.com/write-essay-for-me/" />Write Essay For Me</a>

Write My Essay For Me - https://essayerudite.com/write-essay-for-me/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama